Nadwaga i otyłość, insulino oporność cukrzyca, choroby tarczycowe, niewłaściwe działanie trzustki, czyli zaburzenia metaboliczne u dzieci i młodzieży stają się codziennością.

Jak to jest możliwe? Skąd bierze się nadwaga u dzieci i młodzieży? Czy problem tkwi tylko w błędnych przyzwyczajeniach żywieniowych czy może należy sięgnąć głębiej, w sferę emocjonalną?

Aby poznać kulisy zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży o wypowiedz poprosiliśmy psychodietetyka Panią Katarzynę Dudek.

Psychodietetyk Katarzyna Dudek: Istnieje kilka problemów, które zauważam pracując w gabinecie z dziećmi i ich rodzicami. Pierwszym z nich jest brak zaangażowania mamy i taty w trudności związane z nadwagą malucha. Wizyta często przebiega w miłej atmosferze, jednak da się wyczuć oczekiwanie rodziców: „Proszę zrobić coś z moim dzieckiem, bo ja nie zmienię swojego stylu odżywiania, ale on/ona powinien”. Musimy być świadomi, że dzieci uczą się głownie poprzez naśladowanie dorosłych i powielanie ich postaw.  Aby zmiany zachowań żywieniowych dziecka były trwałe potrzebna jest głęboka zmiana podejścia całego systemu rodzinnego do nawyków żywieniowych. Zaangażowanie się całej rodziny w zdrowy styl odżywiania oraz wprowadzenie ruchu.

Dziecko staje się otyłe niestety nie tylko z powodów błędnych przyzwyczajeń. Czasami problem sięga dużo głębiej. Otyłość dziecięca może być również objawem początkowej fazy zaburzeń objadania kompulsywnego. Kiedy dziecko jest zaniedbywane emocjonalnie, rodzice nie mają dla niego czasu lub mamy do czynienia z patologicznymi zachowaniami w rodzinie i zachwianiem poczuciem bezpieczeństwa wówczas jedzenie staje się jedyną odskocznią dla młodego człowieka. Objadanie się bywa ucieczką, przyjacielem, ulgą w cierpieniu.

Również kiedy rodzice nie potrafią lub nie chcą okazywać dziecku miłości poprzez obecność, dotyk, słowa, a wyrażają to tylko i wyłącznie podając dziecku dodatkowe porcje uczymy go mylnego rozpoznawania potrzeb. Takie dziecko w życiu dorosłym kiedy będzie odczuwało brak towarzystwa czy miłości zamiast wyjść do ludzi będzie objadało się w ukryciu mając nadzieję, że głód miłości zostanie zaspokojony obżarstwem.

Pani Katarzyna Dudek podjęła tutaj problematykę emocjonalną zaburzeń odżywiania a także kwestie opornych rodziców.

Ja chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na fakt, iż często  poprzez odmawianie jedzenia dzieci pragną zwrócić na siebie uwagę rodziców. Kiedy przestają jeść, rodzice – w trosce o nie – zaczynają bardzo się starać, aby one jadły więcej. Zabawiają dziecko, oglądają z nim razem film, czytają książki, a korzystając z tego, że dziecko jest zajęte czymś innym, podają mu jedzenie. Na talerzu robią kunsztowne obrazki z produktów spożywczych, stale pytają dziecko, czy ma ona na coś ochotę. Są też tacy, którzy dodatkowo nagradzają dzieci za jedzenie czymś, czego ono pragnie. To korzystne dla dziecka, zatem zaczyna się gra, tworzy się misterna sieć porozumiewania poprzez jedzenie. Dzieci w pewien sposób zaczynają przejmować władzę w rodzinie, kontrolować sytuację. Z kolei u starszych dzieci, zwłaszcza dziewczynek, zmniejszanie porcji i ograniczanie jedzenia to często wynik mody, wpływu czasopism promujących chudą sylwetkę czy środowiska rówieśniczego. A wiadomo, że wiek dojrzewania to czas przybywania na wadze, dlatego właśnie w tym okresie może się pojawić odchudzanie. To problem mocno związany z samooceną. Jeśli ktoś ma wysoką samoocenę, to nie potrzebuje się głodzić, aby czuć, że pięknie wygląda.

Jak pomóc dziecku czy dorastającemu nastolatkowi? W przypadku małego dziecka rodzice najpierw sami powinni udać się na wizytę do psychodietetyka, a ten – analizując sytuację rodzinną i system wychowawczy – może udzielić im wskazówek, co warto w domu zmienić. Być może to wystarczy, a jeśli nie, trzeba będzie skonsultować z psychodietetykiem dziecko, który określi, jak ono odbiera otaczający je świat, co tak naprawdę się z nim dzieje. Oceni  stan psychiczny dziecka, rozpozna głębokość objawów oraz to, co jest ich zasadniczą przyczyną problemu.

Pani Katarzynie Dudek z serdecznie dziękujemy za profesjonalną opinię i pomoc w ujęciu problemu. Kontakt z Panią Katarzyną możliwy jest poprzez www.katarzynadudek.com, a na kanale Youtube:  Katarzyna Dudek Psychodietetyk znajdziecie wiele pomocnych wskazówek, a także zapoznacie się z podejściem Pani Katarzyny do problemu.