Każdy zapewne słyszał o Zygmuncie Freudzie. Jest on ojcem psychoanalizy i opisuje ciągłą wojnę między dwiema częściami osobowości- Id i Superego, których „rozjemcą” jest Ego. W skrócie te nasze części świadomości można scharakteryzować następująco:


Id – jest nieświadomą i pierwotną częścią osobowości. Działa w sposób irracjonalny, przez impulsy (wyrażenie i zaspokojenie). To, co „ukryte” określa przeszłość, wnętrze -korzenie i dziedzictwo, rodziców, seks i instynkty. W opisie ludzkiej sylwetki symbolizują je nogi.

Superego – to wartości danego człowieka oraz jego postawy moralne przekazane przez społeczeństwa. Generalizując, można powiedzieć o sumieniu. Jest ono symbolem marzeń i wolnej myśli, tęsknoty za lepszym, przyszłością i władzą. W opisie ludzkiej sylwetki symbolizują głowę.


Ego -jest obrazem rzeczywistości fizycznej i społecznej, wiedzy o tym, co prowadzi do czego oraz co jest możliwe w spostrzeganym świecie w danej chwili. Część z funkcji podejmują działanie zaspokajające impulsy Id. Są to mechanizmy obronne, a ich nadużywanie prowadzi do nerwic. Ego jest określeniem świadomego, czyli „tu i teraz”, w pełni kontrolowanego działania, to jawne treści, czas pomiędzy tym, co było i będzie, jest stanem „między”. W opisie ludzkiej sylwetki symbolizuje je tułów.


Nogi więc symbolizują Id – podświadomość, dzieciństwo i rodziców. Tułów symbolizuje Ego – świadomość, działanie w świecie „tu i teraz”, głowa symbolizuje Superego – nadświadomość, myśli i marzenia. Czoło to symboliczny element nadświadomości, myśli i ambicji. Środek twarzy (oczy, nos, uszy i górna część ust) – to świadomość, podbródek i dolna część ust to podświadomość.

Interpretację poszczególnych elementów rozpoczniemy od sfery podświadomości, czyli nóg. Są one symbolicznym opisem dzieciństwa, podstawą jest sfera ciała, w której odbijają się popędy. Zacznijmy od butów.
Na przykład człowiek mający na nogach masywne i ciężkie buty, chce nam powiedzieć o swoich przeżyciach z dzieciństwa, braku poczucia bezpieczeństwa, braku ojca. Świadczą być może o braku pewności siebie, samotności „dziecka”, które je nosi.
Natomiast lekkie buty o ostrych czubach, sprawiające wrażenie delikatnych, to symbolika być może dominującej matki w domu.
Sportowe buty – dyscyplina w dzieciństwie, przesądy, rygor i kary; Tłumiona spontaniczność w dzieciństwie, to sportowy typ – wolność i swoboda.
Są też osoby, które preferują buty „przesadnie lekkie”, co do swojego wyglądu, które wyraźnie nie pasują do reszty ubioru. Na przykład są to tenisówki. Analiza mówi tu o próbie ucieczki od obowiązków ponad siłę, narzuconych w dzieciństwie przez matkę. To także rozwód – syn zostaje z matką, przejmując obowiązki ojca, nadmiernie „dorośleje” bez wzorca zachowań męskich – buduje go z książek i filmów.

Posuwając się wyżej w podziale natrafimy na kolana odpowiadające za działanie. Jeśli na przykład, na kolanach naszyte są „łaty”, interpretuje się je jako kłopoty – próba zapomnienia o problemach z matką lub ojcem. Bardziej otwarty bunt, krytyka rodziców – dziury na kolanach.

Ważne partie strefy podświadomości (seksualizm) określają spodnie – zbyt napięte, przez co eksponują narządy płciowe u mężczyzny, świadczą o podkreśleniu swojej własnej męskości (dorosłości), co do której jednak on nie jest pewny. Przyjmuje się, że kobiety podkreślające wyraźnie seksualność nóg, przesadnie je eksponując, podejrzewa się o brak pewności siebie. Kompleksy intelektualne rekompensuje ona w inny sposób – prezentując inne walory. Więcej o innych rodzajach garderoby napisałam w postach o stylu ubierania.

Należy też zwrócić uwagę na miejsca gdzie odkłada się tłuszczyk, szczególnie jeśli jest to rozłożenie nieproporcjonalne. U niektórych będą to nad wymiar masywne ramiona czy ręce, u innych odstający brzuch lub szerokie uda, mimo ogólnej szczupłości sylwetki. Jakby ta część nie pasowała do reszty ciała.

I tak jeśli chodzi o nogi to otłuszczone uda mówią symbolicznie o konflikcie z rodzicami i braku harmonii w domu. Będzie to również podłożem psychosomatycznych chorób takich jak przeziębienie, zapalenie oskrzeli czy migdałów.

Otłuszczone biodra zaś symbolicznie informują o kłopotach seksualnych i braku pewności siebie w tym obszarze. Jeśli jest to wynik wykorzystywania seksualnego kobiety jako przedmiotu, to często dochodzi do chorób dróg rodnych, poczynając od silnych upławów, przez nadżerkę, a kończąc na nowotworach.

Z reguły im mocniej zbudowane, silniejsze nogi tym wcześniej dziecko musiało „stanąć” na własnych nogach. Stabilizacji i samodzielności musiało szukać w sobie, potrzebowało więc dobrego i mocnego ugruntowania w rzeczywistości, aby lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu czy brakiem poczucia bezpieczeństwa.

Z tego powodu tak ważne jest zrozumienie sygnałów jakie wysyła nam nasze ciało, szczególnie jeśli są one chroniczne. Być może psychika nie radzi sobie z podejmowanymi przez nasz działaniami bądź żyjemy lub robimy coś wbrew sobie. Wypierane problemy odezwą się w końcu dając nam znaki poprzez ciało.

Oryginalny tekst pochodzący z