Relacyjna trucizna może pojawić się nawet w romantycznie wyglądającym związku dwojga ludzi, (na pozór) idealnej rodzinie, czy przyjaźni. Toksyczni ludzie to subtelni mistrzowie manipulacji, dlatego tak trudno ich rozpoznać.
Czerwona lampka w naszej głowie powinna zapalić się wtedy, gdy czujemy, że czas spędzany z drugą osobą obniża nasze poczucie własnej wartości i napawa niepokojem, czy smutkiem. Jak rozszyfrować strategię toksycznego człowieka?

Oto 6 zachowań typowych dla toksycznych ludzi, którzy niczym wampiry emocjonalne wysysają z nas całą dobrą energię:

1. Żerowanie na twoim braku pewności siebie
Toksyczni ludzie zbierają informacje o tobie, twoich cechach nie po to, by poprawiać jakość waszej relacji, ale po to, by manipulować tobą. Skupiają się na wszystkich twoich słabościach i wykorzystują je tak naprawdę w celu podniesienia mniemania o sobie. Kiedy ty mówisz o problemie, który cię ostatnio dręczy – usłyszysz, że nigdy nie byli w podobnej sytuacji, a jeśli nawet to znacznie szybciej sobie z nią poradzili. Toksyczni ludzie często odnoszą się także do wyglądu drugiej osoby i w delikatny sposób „wbijają szpilę”. Oczywiście usłyszysz od nich grzeczny komplement, ale okraszony uwagą, która od razu pozbawi cię pewności, co do wyboru np. koloru włosów, czy ubrań.

2. Główne trybuny są dla nich
Wielu toksycznych ludzi – szczególnie ci o cechach narcystycznych – potrzebuje publiki. Taka osoba, nieważne, czy znajduje się w zatłoczonym pomieszczeniu, czy siedzi obok ciebie na kanapie, potrzebuje bezwzględnej uwagi, by czuć się dobrze. Czasami zachowują się tak, że ty stajesz się zupełnie nieistotny i „mały”, ale innym razem może wystarczyć im tylko pewność, że doceniasz ich wyjątkowość i wspaniałość. Jeśli nie okazujesz im tego, robią wszystko, byś w końcu – nawet dla świętego spokoju – wyraził swój zachwyt.

3. Potrzeba bycia najlepszym
Masz czasami wrażenie, że gdy jesteście razem, ty stanowisz jedynie tło? Toksyczni ludzie mają to do siebie, że we wszystkim muszą być najlepsi – nawet ich dowcipy mają być śmieszniejsze. Jeśli zauważyłeś kiedykolwiek, że gdy tylko kończysz opowiadać, jakąś historię, druga osoba od razu rzuca opowiastkę, która przebija twoją anegdotę – masz do czynienia z toksycznym człowiekiem. Twoje wakacje w Kalifornii były bardzo udane, ale nijak się mają do ich słodkiego weekendu w Paryżu? Chwalisz się zdjęciami swojego pięknego ogrodu i za chwilę słyszysz, że twój rozmówca nie ma czasu na zajmowanie się ogródkiem, bo pochłania go jego wspaniała praca? Takie zachowanie pomaga toksycznym ludziom podnosić swoje ego, i utwierdza ich w przekonaniu o ich świetności. To z kolei jest sposobem na budowanie poczucia własnej wartości, bez której nie są w stanie funkcjonować.

4. Marginalizowanie wszystkich dookoła
Toksyczni ludzie mają w zwyczaju przegadywać innych, albo przerywać w pół zdania. Potrafią nawet – będąc w grupie – czynić uwagi na temat kogoś, kto jest obok nich. Często mówią ”Nie słuchaj jej/jego – ona/on nie wie o czym mówi”. Takie blokowanie drugiej osoby w trakcie dyskusji jest kolejnym ich sposobem na to, by ustawić rozmówcę w dalszym rzędzie. Twoja frustracja daje im dodatkowo pożądaną przez nich kontrolę nad otoczeniem – np. kiedy zaczynasz krzyczeć ze zdenerwowania toksyczna osoba najpewniej powie, że nie może teraz z tobą rozmawiać, ponieważ nie kontrolujesz złości. I znowu wracasz tam, gdzie twoje miejsce, a wampir emocjonalny wysysa z ciebie resztki twojej pewności.

5. Manipulacja
Toksyczni ludzie grają, albo na ich zasadach albo wcale. Robią wszystko, by druga osoba była im uległa – inaczej nie ma dla nich zabawy. Najlepszym sposobem na to, by ustawić ciebie tam, gdzie partner chce, jest grożenie zakończeniem gry. Rzuć toksycznej osobie jakieś wyzwanie, a prawdopodobnie usłyszysz, że to, jakie warunki stawiasz uniemożliwia zawarcie jakiejkolwiek umowy miedzy wami – jeśli chcesz zrezygnować – droga wolna. Prawdopodobnie wampir dorzuci jeszcze listę twoich wad, by wpędzić ciebie w poczucie winy i niepewności. W takich sytuacjach jedyne, co będzie podpowiadał ci umysł, to zacząć przepraszać partnera. Misja wykonana – zostałeś zmanipulowany i wychodzi na to, że nieporozumienie to znowu twoja wina.

6. Miłość do gierek umysłowych
Wśród stwierdzeń uwielbianych przez toksycznych ludzi znajdują się np takie:

„Nigdy tego nie powiedziałem, „To nie miało miejsca”, „Jak zawsze niczego nie rozumiesz”, „Dlaczego zawsze chcesz wszystko ustawiać”.Używanie tego typu wypowiedzi jest kolejnym sposobem na zmanipulowanie ciebie. Skupiają się na tym, by wprowadzić cię w dezorientację, podważają twoje potrzeby, a ty – jeśli z reguły jesteś niepewny swoich myśli i uczuć – będziesz szczególnie podatny na takie działanie. W ten sposób – jak zawsze skutecznie – dezorientacja spowoduje, że z podkulonym ogonem wrócisz do ostatniego rzędu, a toksyczny partner – do pierwszego rzecz jasna.

Uświadomienie sobie, jakimi technikami posługują się toksyczni ludzie jest pierwszym krokiem do tego, by zrozumieć wreszcie, że relacja, w której pozostajesz to trucizna regularnie przez ciebie zażywana. Drugim krokiem na drodze do uzdrowienia – siebie, albo relacji – jest zrozumienie, że naprawdę zasługujesz na lepsze traktowanie.

oprac. Olga, na podst. psychcentral.com, www.charaktery.eu