Zimne noce, Dziady lub chrześcijański Dzień Wszystkich Świętych obchodzimy dnia 1 listopada. Choć Dziady obchodzi się jednak w nocy z dnia 31-10 na 01-11 to i listopad i grudzień u pogan, zawsze był miesiącem pamięci o swoich zamarłych przodkach i duchowych opiekunach.

 

Jak zwykle są tradycje, które częściowo są powielane przy świętach chrześcijańskich, jak na przykład pusty talerz przy wigilijnym stole. Jest miejscem dla zbłąkanego wędrowca, lub czegoś na kształt nakarmienia głodnego. Tak czy inaczej, prawda troszkę się różni ponieważ pusty talerz w tradycji słowiańskiej był pozostawiany dla naszych zmarłych przodków a nie dla zbłąkanych wędrowców. Przez to, że kościołowi nie udało się zniszczyć tej tradycji- zmienił ją jak tylko się dało.

 

 

Dziś palimy znicze, lecz kiedyś palono duże ogniska. Światło z nich, miało na celu rozjaśnienie drogi zmarłym, aby mogli pójść w zaświaty. Dzisiejsze znicze na grobach to jedynie symbole i ledwie echo tych tradycji.

Ponadto w obrzędach pogańskich chodziło się na groby z poczęstunkiem oraz wypijano toasty za zmarłych-często nazywano to  „Piciem z Dziadami”

 

Isztar I.