Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Obniżenia nastroju, poczucia smutku, przygnębienia, problemów z zasypianiem doświadczył każdy z Nas. Nie zawsze oznaczają depresję, ale dobrze jest znać objawy i umieć je w porę zauważyć, gdyż rozpoznaną chorobę można skutecznie leczyć.
Światowa Organizacja Zdrowia na cały 2017 r. przygotowała kampanię adresowaną do wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny, której celem jest doprowadzenie do tego, aby więcej osób miało wiedzę nt. depresji, wiedziało gdzie szukać pomocy dla samych siebie i osób z najbliższego otoczenia.

Co należy wiedzieć?
• Depresja jest chorobą charakteryzującą się uporczywym smutkiem i utratą zainteresowania zajęciami, które na ogół sprawiają przyjemność. Towarzyszy temu niemożność wykonywania codziennych czynności przez co najmniej dwa tygodnie.
• Dodatkowo u dzieci cierpiących na depresję występują niektóre z następujących objawów: izolowanie się od innych, drażliwość, nadmierna płaczliwość, problemy z koncentracją w szkole, zmiana apetytu i problemy ze snem (bezsenność albo ospałość).
• Młodsze dzieci mogą stracić zainteresowanie zabawą, natomiast starsze mogą podejmować nietypowe dla nich ryzykowne zachowania.
• Depresji można zapobiegać i można ją leczyć.


>> Jelita to nasz drugi mózg. Odżywiaj je

PAMIĘTAJ:
Jeżeli wydaje Ci się, że Twoje dziecko ma depresję, porozmawiaj z nim o tym, co je martwi i w razie konieczności skorzystaj specjalistycznej pomocy.

Zródło: czd.pl