Stosowana jest przez osoby z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi. W ostatnim czasie zdobywa również popularność wśród osób, które chcą zrzucić nadmiar kilogramów. Na czym polega dieta rotacyjna?

Dieta rotacyjna co prawda wyklucza pewne produkty z zakresu spożywanych grup pokarmów, jednak w przeciwieństwie do diety eliminacyjnej, nie jest tak radykalna. Przeznaczona jest dla osób, ujawniających skłonności alergiczne, u których doszło do zaostrzenia objawów, ale nie można ustalić ich jednoznacznej przyczyny. Korzyści z tego typu żywienia mogą odnieść także osoby uczulone na kilka lub kilkanaście grup produktów spożywczych, gdy ich całkowite usunięcie z diety jest niemożliwe. Odciążenie przewodu pokarmowego ze stałego dopływu alergenów umożliwia redukcję wrażliwości na dany pokarm. W diecie rotacyjnej stosowane jest czasowe, w związku z tym niecałkowite odsunięcie pewnych grup pokarmowych, co pozwala na częściowe złagodzenie uczulenia.

Jak stosować?

Dieta rotacyjna opiera się na powtarzających się cztero-, pięcio- lub sześciodniowych cyklach. Przez lekarzy i dietetyków najczęściej polecany jest wariant czterodniowy. W pierwszym dniu każdego cyklu nie ma ograniczeń w ilości i jakości spożywanych pokarmów. Jednym słowem można jeść wszystko, łącznie z alergizującym produktem, bądź grupą pokarmową. W kolejnych dniach, aż do pierwszego dnia kolejnego cyklu należy wystrzegać się artykułów, co do których uczulenie jest typowane lub jednoznacznie stwierdzone.

Należy pamiętać, że poszczególne rodzaje pożywienia są ze sobą ściśle powiązane, w związku z czym łączy się je w rodziny. Zawierając podobne fragmenty białkowe i aminokwasowe są zdolne do wywoływania podobnej reakcji alergicznej. W praktyce oznacza to, że osoba uczulona na jeden, bądź kilka produktów z danej rodziny może reagować także na inne. Nic więc dziwnego, że czasami zaleca się odstawienie nie pojedynczego przedstawiciela danej rodziny, ale wszystkich. Zasada ta ma też zastosowanie w diecie rotacyjnej. Produkty z tej samej rodziny mogą być spożywane tylko w pierwszym dniu dietetycznego cyklu, a następnie należy się od nich powstrzymywać. Istnieją też pewne reguły rządzące łączeniem pokarmów. Produkty z danej rodziny można łączyć ze sobą w jednym posiłku tylko pod warunkiem ich wcześniejszego, rozdzielnego stosowania. Jeżeli wówczas nie występowały objawy alergii nie ma niepokoju w ich łącznym podawaniu.

Dieta rotacyjna nie należy do diet najłatwiejszych. Jeżeli zaistnieje konieczność jej stosowania należy przyswoić sobie kilka podstawowych reguł i przyzwyczaić się do zmiennego sposobu odżywania. Korzyści jakie niesie za sobą zdecydowanie przewyższają włożony wysiłek.