W nazistowskich obozach koncentracyjnych zginęło blisko 11 mln ludzi. Wielu konało z głodu. Z informacji umieszczonych na stronie London Jewish Cultural Centre wynika, że „obozowa dieta” składała się z imitacji kawy lub herbaty na śniadanie, rozwodnionej zupy na obiad oraz 300 gramów chleba z niewielkim kawałkiem kiełbasy, margaryny, marmolady lub sera na kolację.

Wycieńczenie i głód sprawiały, że obozowi kaci uznawali pozbawionych sił więźniów za niezdolnych do pracy skazując ich na śmierć w komorach gazowych.

Dlaczego więć kobiety i mężczyzni stale przechodzą na diety 1000, 1200 kcal?

Diety nie działają.

Wyniki najnowszych badań pokazują, że stosowanie diety zwiększa wrażliwość mózgu na stres oraz na nagrody jakimi są wysokotłuszczowe i wysokokaloryczne pokarmy.


Naukowcy przypuszczali, że stres powoduje uwolnienie hormonu zwanego kortyzolem, który w dużych ilościach może powodować zwiększenie apetytu, co w rezultacie skutkuje nabieraniem wagi. Nieustanne bycie na diecie wywołuje u ludzi większą podatność na chroniczny stres, gdyż nie mogą sobie pozwolić na kęs ulubionej pizzy czy gałkę lodów. Mimo że zjedzenie kawałka ciastanie powoduje drastycznego wzrostu wagi, to ciągły stres może prowadzić do napadów jedzenia, które niweczą wcześniejsze wysiłki w odchudzaniu.