Kulturowa fascynacja piersiami, zwłaszcza dla mężczyzn, jest głęboko powiązana z instynktem przetrwania gatunku.
Piersi ewoluowały nie tylko jako sposób karmienia potomstwa, ale również wskazówka dla mężczyzn, co do wyboru partnerki. Rozmiar piersi może wiele powiedzieć o kobiecie – jej wieku czy płodności. Dlatego mężczyźni podświadomie szukają partnerki z odpowiednim stosunkiem obwodu klatki piersiowej do obwodu bioder.
Mężczyźni to jedyne ssaki płci męskiej zafascynowane piersiami w kontekście seksualnym, a kobiety to jedyne ssaki płci żeńskiej, których piersi rosną w czasie dojrzewania, niezależnie od ciąży. Jesteśmy też jedynym gatunkiem, w którym osobniki płci męskiej pieszczą, masują i oralnie stymulują żeńskie piersi podczas gry wstępnej i seksu.

Kiedy mężczyzna dotyka, masuje czy liże piersi, wyzwala to taki sam proces w mózgu kobiety jak podczas karmienia niemowlęcia. Stymulacja piersi matki przez dziecko powoduje wytwarzanie oksytocyny wzmacniającej uczucie więzi pomiędzy matką a dzieckiem. To wyjaśnia, dlaczego ludzka seksualność polega na tym procesie w wytwarzaniu więzi pomiędzy kochankami. Jednak męska obsesja związana z piersiami jest nie tylko biologiczna i może ujawnić wiele cech osobowości.

Głodni mężczyźni wolą duże piersi

Obfity biust jest podświadomie postrzegany jako „zabezpieczenie żywnościowe”, ponieważ jest oznaką rezerw tłuszczu, czyli dostatku zasobów. Ponieważ narodowość może wpływać na preferencje dotyczące wielkości piersi, grupa brytyjskich naukowców zbadała wpływ głodu i sytości na upodobania białych mężczyzn w sprawie damskich biustów, aby wyeliminować jakiekolwiek inne czynniki. Okazało się, że głodni mężczyźni woleli większe biusty w porównaniu do najedzonych.

Seksiści lubią obfite biusty

Postrzeganie roli kobiety w społeczeństwie przez mężczyznę może wpływać na jego preferencje. W badaniach z 2013 roku wzięło udział 300 mężczyzn w wieku od 18 do 68 lat, którzy mieli za zadanie wybrać najatrakcyjniejsze kobiety na podstawie modeli 3D oraz wypełnić ankietę mającą zmierzyć postrzeganie roli kobiety, jej uprzedmiotowienie i tzw. seksizm życzliwy.

Wyniki pokazały, że mężczyźni o seksistowskich poglądach uważają duże piersi za atrakcyjne. Grupa ta postrzegała kobiety z obfitym biustem jako słabe i „tradycyjnie” kobiece (sprawdź, w jaki sposób optycznie powiększyć biust: https://portal.abczdrowie.pl/ubrania-ktore-powieksza-biust).

Mężczyźni, którzy chcą rządzić w związku, preferują mniejsze piersi

Wybór partnerki z mniejszym biustem może wskazywać na chęć posiadania posłusznej partnerki, która będzie bardziej lojalna. Podświadomie mężczyzna myśli, że partnerka nie będzie konkurowała z kobietami o większych piersiach i w związku z tym pozostanie wierna. Może to również oznaczać, że pierwsza dziewczyna, w której podkochiwał się mężczyzna, miała małe piersi, co przeniosło się na późniejsze wybory partnerek.

Niezależni finansowo wolą mniejsze

Zarobki mężczyzny mogą zdradzić preferencje dotyczące biustu partnerki. Badania przeprowadzone w 2008 roku pokazały, że mężczyźni niestabilni finansowo wolą obfite biusty, podczas gdy dobrze zarabiający byli bardziej przychylnie nastawieni do mniejszych piersi (poznaj sposoby na zdrowy biust: https://portal.abczdrowie.pl/10-sposobow-na-zdrowy-biust). Oznacza to, że bogaci panowie z dużą ilością zasobów nie potrzebują kobiety z „rezerwami tłuszczu” kojarzonymi z bezpieczeństwem.

Mężczyzna gotowy na ojcostwo wybierze kobietę o większym biuścieChęć prokreacji działa na korzyść kobiet o obfitym dekolcie z reprodukcyjnego punktu widzenia. Według badań z 2012 roku chęć pozostania bezdzietnym związana jest z wyborem kobiety o mniejszym biuście i większym stosunkiem obwodu talii do obwodu bioder. Mężczyźni, którzy pragnęli potomstwa woleli kobiety o większym biuście – nic dziwnego, gdyż jest on oznaką zdolności kobiety do rodzenia i karmienia dzieci.