Jeśli rozważasz poddanie się chirurgicznemu leczeniu otyłości koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu dowiesz się dlaczego nie powinieneś decydować się na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego leczenia otyłości bądź czy wziąć pod uwagę inne rozwiązania.

Klamka zapadła.
 
Trzymasz w rękach skierowanie do szpitala, celem wykonania operacji bariatrycznej lub założenia opaski żołądkowej – być może wiesz już kiedy to nastąpi, albo nawet zgłosiłeś się już na oddział. Ostatnia rozmowa z anestezjologiem i dostajesz plik dokumentów do podpisania, w tym informacja o tym, że masz świadomość możliwych powikłań. To moment, w którym ostatecznie możesz zdecydować, że kładziesz się na stół, albo rezygnujesz, ponieważ uświadamiasz sobie, że ciężar, jakim jest operacja bariatryczna może jeszcze być dla Ciebie zbyt duży – większy niż nadmierne kilogramy.
Decyzja o wykonaniu operacji bariatrycznej leży zarówno po stronie lekarza, jak i pacjenta, jednak pacjent wobec powagi sytuacji, dotyczącej bezpieczeństwa jego zdrowia i życia ma obowiązek poinformować lekarza o swoich obawach i ewentualnych przeciwwskazaniach, których nie wykażą procedury diagnostyczne przed operacją.
Poniżej przedstawiamy pięć powodów, dla których bezwzględnie powinieneś rozważyć czy decyzja o operacji jest dla Ciebie właściwa.
1. Chorujesz na otyłość i nigdy jeszcze nie próbowałeś schudnąć
 
Co do zasady operacje bariatryczne przeprowadza się w celu leczenia otyłości II, III stopnia oraz otyłości olbrzymiej. Jeśli kwalifikujesz się do którejś z tych grup to najprawdopodobniej masz już za sobą jakieś próby odchudzania. Jeśli nie i jakimś cudem udało Ci się przebrnąć przez kwalifikację oraz otrzymać zgodę psychologa i dietetyka na wykonanie zabiegu powinieneś mieć na uwadze, że być może nie wykorzystałeś jeszcze ani jednej szansy, a decydowanie się na poważną operację, która na zawsze zmieni Twoje życie powinno być poprzedzone jakąkolwiek próbą pomocy samemu sobie w mniej inwazyjny sposób.
 
Oczywiście zgadzam się z tym, że 40% osób (a 60% otyłych) stosujących diety odchudzające wraca i przekracza swoją wagę, od której zaczyna odchudzanie (efekt jo-jo), ale zawsze może się okazać, że Ty będziesz w tej drugiej grupie, która bez operacji i ryzyka sobie poradzi. Warto spróbować.
 
2. Masz napady niekontrolowanego objadania się
Zaburzenia odżywiania mogą (nie muszą) być przyczyną bardzo poważnych powikłań pooperacyjnych nawet gdy od operacji minie wiele lat. Zadbaj o to, by przed zabiegiem odbyć konsultację z psychologiem, który rozwieje Twoje wątpliwości i określi, czy napady objadania się są okazjonalne, czy mają podłoże w poważnych zaburzeniach psychicznych, takich jak bulimia lub BED (zespół jedzenia napadowego) i inne kompulsje.
 
Operacje bariatryczne bywają pomocne w regulacji zaburzeń odżywiania, jednak w przypadku silnych dysfunkcji lub uszkodzeń ośrodka sytości w mózgu pacjent może stracić kontrolę nad ilością spożywanego pokarmu i doprowadzić np do rozejścia szwów czy pęknięcia przełyku lub ściany zmniejszonego żołądka.
 
Jeśli wiesz, że Twoje napady objadania się mogą wiązać się z poważnymi zaburzeniami odżywiania zachęcam Cię do wizyty także u lekarza psychiatrii, który może wskazać ośrodki lub terapeutów wyspecjalizowanych w leczeniu zaburzeń behawioralnych, co może okazać się bezbolesnym i mniej inwazyjnym sposobem na wyleczenie Cię z otyłości.
3. Masz możliwość wykonania zabiegu od ręki, praktycznie bez żadnych badań
 
Zdecydowanie nie decyduj się na operację, jeśli ma być ona wykonana w ośrodku (czy to prywatnie, czy z refundacją), który w żaden sposób nie przygotowuje Ciebie do tego – nie przeprowadza, ani nie wymaga od Ciebie szczegółowych badań oraz nie ma udokumentowanego doświadczenia w leczeniu pacjentów bariatrycznych. Warto popytać wśród znajomych, na grupach wsparcia, poczytać blogi o tematyce ChLO, rozeznać się gdzie w pobliżu Twojego zamieszkania znajduje się ośrodek, który udzieli Ci fachowej pomocy, w którym operacja zostanie wykonana bezpiecznie dla Twojego zdrowia, a gdzie można spodziewać się potraktowania po macoszemu, jako kolejne punkty z kontraktu z NFZ.
 
Bezwzględnie domagaj się, aby przed operacją sprawdzono jaki jest poziom Twoich hormonów tarczycy, aby wykonano m.in. badanie serca – informacje o podstawowych procedurach medycznych, jakie należy wykonać przed operacją bariatryczną znajdziesz TUTAJ.
Nigdy nie decyduj się na realizację operacji w ośrodku, który robi to „z ulicy” – operacje bariatryczne są zbyt poważnymi zabiegami, aby można było wykonywać je jak wyrwanie zęba w gabinecie stomatologicznym.
 
4. Myślisz, że operacja to złoty lek na wszystko
 
Po operacji zmienia się wszystko. Zmienia się dieta, zmienia się tryb życia, zmienia się to, w jaki sposób postrzega Ciebie otoczenie. Musisz uzbroić się w cierpliwość oraz umieć zapanować nad nerwami podczas gdy ktoś po raz kolejny będzie Ci wiercił dziurę w brzuchu namawiając do jeszcze jednej kluseczki, albo dokładeczki.
 
Operacja zmusza cię do trzymania się planu, a przynajmniej sprawia, że trudno jest od niego odejść, niemniej jednak to Ty decydujesz o tym, że plan zostanie zrealizowany lub nie.
Jeśli wydaje Ci się, że operacja po prostu Cię odchudzi, to lepiej się za to nie zabieraj – zdaj sobie sprawę z tego, że to tylko przełom, moment zerowy od którego rozpoczniesz nowe życie – całkiem inne niż dotychczas. Nie będziesz mógł sięgnąć po wiele z tych rzeczy, które jadłeś do tej pory. Z czasem restrykcje będą mniejsze, ale nadal będziesz musiał kontrolować ilość i jakość jedzenia. W przypadku niektórych metod jak np opaska czy operacje wyłączające, tzw. by-pass będzie konieczność, byś korzystał z konsultacji swojego lekarza (niejednokrotnie prowadzą oni praktyki wyłącznie prywatne, więc wiąże się to z kosztami rzędu 150 – 300 zł za wizytę), by regulować opaskę lub np suplementować witaminy (zastrzyki i recepty na leki witaminowe) ze względu na możliwość niedoborów.
 
Konsekwencje operacji to nie tylko spadek wagi – to często po prostu zmiana człowieka, lecz to co w naszej głowie możemy zmienić tylko my, nie chirurg. Dlatego pamiętaj, że operacja daje szansę, ale leczysz się Ty.
Teraz, mam nadzieję rozważyłeś wszystkie powody, dla których nie powinieneś decydować się na operację, lecz nadal jesteś zdecydowany na to, by poddać się zabiegowi. Życzę Tobie wszystkiego najlepszego, powodzenia oraz aby Twoja decyzja miała tylko najlepsze dla Ciebie skutki!
 
Do dzieła!
Aleksandra Ciecieląg
www.bariatria.wixsite.com