Introspekcja to termin, który wywodzi się od łacińskiego słowa „introspectio” – można je tłumaczyć jako „zaglądanie do wewnątrz”. Na tym właśnie polega introspekcja – jest nią bowiem samodzielne analizowanie własnych emocji, przeżyć i wszelkich innych uczuć, znajdujących się w naszej psychice.

Celem dokonywania introspekcji jest przyjrzenie się bliżej różnym sferom naszej psychiki, o których na co dzień niekoniecznie w ogóle nawet myślimy. Podczas wglądu we własną psychikę powinniśmy rozważyć, jakie emocje nami targają i dlaczego. Przykładowo, czując wyjątkowego stopnia złość na najbliższą osobę, możemy się zastanowić, skąd się wzięły u nas aż takiego stopnia uczucia – czy wynika to z naszej nadwrażliwości, czy jednak rzeczywiście bliski nas wyjątkowo zawiódł?

W trakcie introspekcji analizowane mogą być różnego typu aspekty psychologiczne, takie jak:

  • uczucia, które nami targają;
  • decyzje, które podjęliśmy lub które planujemy podjąć;
  • nasze zachowania i różne czynniki, które sprawiają, że postępujemy w taki, a nie inny sposób;
  • nasze potrzeby;
  • relacje z innymi ludźmi – zarówno z najbliższymi nam osobami, jak i ze współpracownikami czy z całkiem innymi ludźmi.

Ogólnie można przyjąć, że celem introspekcji jest rzeczywiście wgląd w samego siebie i przeanalizowanie swojej własnej psychiki.

Zasadniczo introspekcji można dokonać wszędzie i w dowolnym momencie – możliwe jest przyjrzenie się swojej własnej psychice nawet teraz, czytając tenże tekst. Najprościej jest po prostu spokojnie usiąść i pomyśleć o własnych emocjach – dlaczego akurat dzisiaj mam gorszy nastrój, skoro przez cały tydzień wszystko było w porządku? Co sprawiło, że zamiast cieszyć się weekendową wolnością, snuję się przez cały dzień po domu i nie mam ochoty na jakiekolwiek rozrywki? Dlaczego wczorajsza rozmowa z dziewczyną przerodziła się w poważną kłótnię – oboje przesadziliśmy, czy też może jednak któraś ze stron odegrała większy udział w tym sporze?

Introspekcję prowadzić możemy niejako w „swojej własnej głowie”, ale nie tylko. Dokonywać wglądu we własną psychikę można na wiele różnych sposobów. Jako przykład można tutaj podać chociażby pisanie o swoich emocjach, uczuciach i wrażeniach – w tym celu można skorzystać zarówno z długopisu i kartki papieru, jak i zacząć prowadzić osobistego bloga. Można również – choć jest to standardowo uznawane za dziwaczne – rozmawiać… samemu ze sobą. Czasami po prostu łatwiej jest wypowiedzieć pewne kwestie i dopiero potem je analizować.

http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/introspekcja-na-czym-polega-i-jak-dokonac-introspekcji_45973.html