Mężczyźni w porównaniu z kobietami mają bardzo ograniczoną podzielność uwagi – udało się ustalić naukowcom z Uniwersytetu w Hertfordshire. Były to pierwsze badania tej zdolności pod kątem płci. Testy wykazały, że w natłoku zadań mężczyźni radzą sobie gorzej nawet z tymi czynnościami, które zazwyczaj wykonują lepiej.

50 studentów i 50 studentek miało w czasie 8 minut uporać się z trzema zadaniami: pierwsze polegało na rozwiązanie prostej łamigłówki matematycznej, drugie na znalezieniu restauracji na mapie, a trzecim było obmyślenie planu na odnalezienie klucza zagubionego w polu.

W trakcie wykonywania zadań, otrzymywali telefon od wolontariusza. Mogli wtedy sami zdecydować, czy chcą odpowiedzieć na pytanie, czy nie. Jeżeli się zgodzili, zadawano im dodatkowe pytanie z wiedzy ogólnej.

Kobiety dobrze poradziły sobie z wszystkimi czterema czynnościami, podczas gdy mężczyźni wypadli średnio, zwłaszcza kiedy przyszło im planować poszukiwania klucza.

Według prof. Lawsa psychologa prowadzącego badania, lepiej rozwinięty zmysł przestrzenny mężczyzn powinien pozwolić im lepiej poradzić sobie w zadaniu z mapą i kluczem. Jednak ze wszystkich zadań, plan na szukanie klucza wyszedł im najgorzej. Nadmiar czynności zaburzył u nich normalny tok myślenia.

Mężczyźni, szukając klucza, nie kierowaliby się logiką – zaczynaliby na środku pola. Ich plan nie zakładał ponadto przeszukania całej powierzchni. Kobiety skłaniały się do rozpoczęcia poszukiwań od rogu pola i planowały przeszukać obszar skoncentrowanymi trasami.

Zdaniem prof. Lawsa test wykazał, że u kobiet refleks i odpowiednia technika nie schodzą na dalszy plan, bez względu na to, ile spraw muszą załatwić.

– Stereotypy, że panowie potrafią się skupiać tylko na jednej rzeczy, podczas gdy panie są wyjątkowo „wielozadaniowe” są nam od lat znane – powiedział prof. Laws. – Do tej pory przekonania bazowały na folklorze i pogłoskach, teraz wiemy, że było w tym ziarnko prawdy –dodał.

źródło: 

Kura domowa robiąca placki ziemniaczane tj. obierająca ziemniaki a nastepnie trząca je podczas robienia przysiadów. Zobacz!