• Small talks – czyli gadu gadu o niczym
  • Broń jest dostępna wszędzie i dla wszystkich niemal – Amerykanie się boją i uważają , że w związku z tym skoro bandyci mają broń to oni też muszą być uzbrojeni
  • Marihuana zakazana, ale popularna jak piwo , jest częścią relaksu i odpoczynku.
  • Jak Ameryka to oczywiście i fast foody – Mc Donald’s, KFC są właściwie na każdym przysłowiowym rogu.
  • I zawsze Coca Cola – wynalazek amerykańskiego aptekarza.
  • Sacco w Missouri (USA) kobiety nie mogą nosić kapeluszy, które mogłyby przerazić dzieci, osoby wrażliwe i zwierzęta.
  • W Alabamie w niedziele nie wolno … grać w domino.
  • Symbolem Wielkanocy w USA jest nie baranek, a królik (Easter Bunny).
  • W Niedziele Wielkanocną odbywają się parady, a w Poniedziałek toczenie jajek po trawniku w Białym Domu
  • Stany Zjednoczone to miejsce narodzin jazzu, bluesa, country, soulu i rapu.
  • Zamiast Święta Zmarłych Hallowen , zwyczaj ten przyjmuje się powoli i u Nas, na szczęście nie zastępując go.

Wielkanoc w USA obchodzi się nieco inaczej niż w Polsce. Amerykanie kupują i malują jajka, ale na ogół nie dzielą się nimi w czasie świątecznego śniadania. Nie ma też tradycji święconki. Śniadanie po mszy jada się często nie w domu, lecz w restauracji na mieście. W domach natomiast często stawia się drzewka wielkanocne udekorowane jajkami; dekoruje się też domy na zewnątrz.


Parady są zwyczajem Amerykanów, zwłaszcza te 4 lipca.

Parady wielkanocne

W niedzielę wielkanocną w wielu miastach odbywają się parady. Najsłynniejsza z nich to Easter Parade Nowym Jorku, gdzie tego dnia Piątą Aleją przechodzą eleganckie damy ubrane w stroje z dawnych epok, eksponując zwłaszcza kapelusze. Nie ma w USA poniedziałku wielkanocnego jest to już normalny dzień pracy. Tego dnia w Białym Domu odbywa się tylko tradycyjna wielkanocna impreza dla dzieci: toczenie jajek po trawniku.

Święto zmarłych

Wszystkich Świętych w Stanach Zjednoczonych to znane nam Halloween. Tego samego dnia dzieci w małych grupach, przebrane za zjawy i upiory, chodzą od domu do domu, pukają do drzwi i mówiąc: „Treat or trick” (Poczęstunek, albo straszymy), domagają się łakoci. Choć zwyczaje te wywodzą się z katolickiej Irlandii to w USA mają one charakter zdecydowanie pogański.

4 Lipca

Najważniejszym świętem obchodzonym w Stanach Zjednoczonych jest Dzień Niepodległości, obchodzony 4 lipca. W tym dniu odbywają się liczne koncerty, parady i festyny. Tradycją są również przemówienia o tematyce patriotycznej wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Natomiast po zmierzchu mają miejsce huczne pokazy sztucznych ogni.

Święto dziękczynienia

Dzień Dziękczynienia to obok Bożego Narodzenia najważniejsze święto religijne obchodzone w USA. W ostatni czwartek listopada tradycyjnie spożywa się uroczystą kolację w gronie rodziny i przyjaciół. Na stole króluje pieczony indyk, podawany z przystawką z żurawin i słodkimi ziemniakami.