Wielka Brytania jest państwem wielonarodowościowym, gdzie mieszają się obyczaje i kultury. Większość mieszkańców stanowią Anglicy, Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy, zaś mniejszość: Żydzi, Hindusi, Słowianie oraz ludność azjatycka i afrykańska. 

Wielka Brytania to kraj bardzo nowoczesny, a jednocześnie wielce przywiązany do tradycji. Dowodem na to jest znaczące przywiązanie Brytyjczyków do rodziny królewskiej, która mimo wielu skandalów wciąż jest wielce szanowana. Zgodnie z tradycją, każdego roku w dniu 8 czerwca obchodzone są urodziny królowej. Podczas tego święta odbywa się pokaz Straży Konnej (Trooping the Colour). Warto dodać, że w ciągu roku w Wielkiej Brytanii obchodzonych jest wiele świąt.

Wielka Brytania słynie ze znakomitych uniwersytetów (Oxford, Cambridge, Imperial College, University College London), wspaniałych naukowców (James Watt, Isaac Newton, Charles Darwin) i wybitnych pisarzy (William Shakespeare, Charles Dickens, Jane Austen, J.R.R. Tolkien i in.). Wielka Brytania odgrywa też dużą rolę w sporcie, była miejscem narodzin wielu dyscyplin sportowych, takich jak: krykiet, rugby, golf, polo, piłka nożna.

Jedzenie w Wielkiej Brytanii dzieli się na 3 posiłki. Tradycyjne śniadanie składa się z: pomidorów, jajek, bekonu, kiełbasy i prażonego chleba. W niedzielę spożywa się najczęściej Roast dinner, w którego skład wchodzi: pieczone mięso, pieczone ziemniaki, warzywa i pudding Yorkshire. Każdego dnia o 17.00 odbywa się Tea Time, czyli rytuał picia herbaty (przeciętny Brytyjczyk wypija dziennie około 8 filiżanek herbaty).

Podczas Świąt Bożego Narodzenia Brytyjczycy (podobnie jak Polacy) ubierają choinkę, kupują prezenty, które umieszczają w specjalnych skarpetach i wieszają w miejscach, gdzie najłatwiej może dostać się Święty Mikołaj (najczęściej przy kominku). W czasie Świąt dzieci biorą udział w przedstawieniach teatralnych na motywach znanych bajek. Pierwszego dnia Świąt szuka się pończoch z prezentami. A następnie rodziny jedzą wspólny posiłek w postaci: pieczonego indyka, gęsi bądź wołowiny, puddingu Christmas z suszonymi owocami oraz babeczek z suszonymi owocami (mince pies). Znanym zwyczajem świątecznym jest pulling of Christmas crackers. Cracker to niewielki rulonik z papieru, wewnątrz którego umieszcza się małe zabawki, kapelusiki świąteczne, błyskotki albo zagadki. Crackers otwiera się pierwszego dnia Świąt. By dostać się do tego co jest w środku dwoje ludzi musi ciągnąć za jego końce. Zgodnie z tradycją, tego dnia wygłasza przemówienie królowa.

Najbardziej autonomicznym regionem Wielkiej Brytanii jest Szkocja, gdzie w tradycyjnej postaci zachował się szkocki folklor. Wyrazem tego jest system klanowy, czyli przynależność do wspólnoty rodowej, która wyraża się np. strojem (różne rodzaje kraty na kitlach). Do szkockich tradycji należą też zawody dudziarzy, tzw. Highland Games  (gry zręcznościowe) oraz ceilidh (spotkania towarzyskie z tradycyjną ludową muzyką i tańcami).

Odrębną kulturę i tradycję zachowała również Walia (dbałość o utrzymanie języka walijskiego, własne pieśni, muzyka i poezja) i Irlandia (zamiłowanie do muzyki tańca, najważniejsze irlandzkie święto św. Patryk 17 marca).