Polska jest krajem połozonym w centralnej Europie, w bardzo szczególnym miejscu, gdyż jest ona swoistą granica pomiędzy blokiem wschodnim a zachodnim. Wstąpienie do Unii Europejskiej zbliżyło ją do zachodniej kultury, polityki i gospodarki, oraz otworzyło na rynki europejskie, dzięki czemu rozwój gospodarczy znacznie przyspieszył, zwłaszcza w zakresie napływu zagranicznego kapitału, jak i emigracji zarobkowej. Polacy zostali docenieni na zachodnich rynkach pracy, a zwłaszcza w dziedzinie informatycznej i medycznej. Lekarze, pielęgniarki i informatycy sa poszukiwani i wysoko cenieni w innych państwach UE. Stwarza to duże szanse rozwoju polskiej młodzieży oraz podnosi pozycje Polski w Europie.


Polska słynie z upraw zbóż. Posiadamy wiele żyznych terenów rolniczych.

Geografia

Stolicą Polski jest Warszawa. Miasto należy do największych w kraju zarowno pod względem liczby ludności jak i zajmowanego terytorium. Leży ono na dwóch brzegach Wisły, w województwie mazowieckim. W poblkiżu Warszawy znajduje się geometryczne centrum Europy będące miejscem przecięcia się linii łaczących przylądki Matapan i Nordkyn oraz w kierunku poziomym przylądek Roca i Ural. Powierzchnia kraju to 312,683 km2. Bezpośrednimi sąsiadami kraju są od zachodu Niemcy, od południa Czechy i Słowacja a od wschodu  Ukraina, Białoruś, Rosja i Litwa. Od północy kraj posiada dostęp do Morza Bałtyckiego. Ogólna długość wszystkich granic wynosi 3496 km. Większość terenów kraju to niziny, dobrze nawodnione dorzeczani dwóch wielkich rzek: Wisły i Odry, stanowią doskonałe podłoże do upraw. Na południu Polskę oddziela od sąsiadów kilka pasm górskich, z ktorych najwazniejsze to Karpaty i Sudety. Terytorium kraju podzielone jest na 16 województw, którym podlegają powiaty, a im z kolei gminy. Największe miasta to Warszawa, Łódź, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Szczecin i Lublin.

Kultura

Polska jest krajem stawiającym wysoko rozwój kultury oraz szeroki dostęp do jej dorobku dla mieszkańców. teatry, muzea, kina, nowoczesne wielofunkcyjne ośrodki kultury, liczne festiwale, biblioteki publiczne są w każdym mieście na porządku dziennym. Kraj może się poszczyćić również działalnością na skalę europejską, a przykładem jest Festiwal Czterech Kultur, konkursy chopinowskie, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage”, Jazz Jamboree, Festiwal Piosenki w Sopocie, Łódzkie Spotkania Baletowe, Konkurs im H. Wieniawskiego i wiele innych tego typu imprez, znanych w całej Europie. W literackim dorobku Polaków sa również nagrody Nobla dla Reymonta, Sienkiewicza, Miłosza czy Szymborskiej.

Turystyka

Pod względem turystycznym Polska jest krajem niezwykle bogatym. Zajęcie znajdzie tu każdy bez względu na rodzaj turystycznych zainteresowań, począwszy od licznych terenów wycieczkowych w krainach jezior czy dorzeczy, aż po trasy górskie w wysokich Tatrach czy bardziej łaskawych Sudetach. Amatorzy wycieczek rowerowych mają dostęp do wielu tras widokowych i krajoznawczych. Można tu pożeglować po mazurskich jeziorach, wybrać się na kajakowy spływ Dunajcem, pozwiedzać pieszo parki narodowe z przepiękną naturalną roslinnością. Dla historyków znajdzie się wiele zabytków zaczynając od zamków na Szlaku Orlich Gniazd a kończąc na bardziej nowoczesnych secesyjnych kamieniczkach, cerkwiach czy kościołach w duzych miastach. Polska to kraj z ponad 1000-letnią tradycją a ślady historii zaczynają się już w Biskupinie i starych chatach słowiańskich. Zmęczonym turystom proponuje się liczne restauracyjki i kawiarenki, schroniska górskie i wysokiej klasy hotele.