Będąc gościem w każdym praktycznie kraju można natknąć się na ciekawostki, legendy bądź też opowiadania z nim związane. Są one w mniejszym lub większym stopniu prawdziwe. Zazwyczaj jednak mile się je słucha. Polska podobnie – ma kilka interesujących miejsc, w które naprawdę warto się udać, kilka legend których nie znać po prostu nie wypada…


Kaplica św. Kingi w kopalni soli Wieliczka jest unikalnym zabytkiem.

Jezioro solińskie

Osobiście za jedno z ciekawszych miejsc uważam Jezioro solińskie. Jest to zbiornik retencyjny położony w województwie podkarpackim. Projekt tamy powstał jeszcze przed II wojną światową ale z oczywistych powodów sama budowa została zakończona po wojnie. Powstanie tego wodnego zbiornika całkowicie zmieniło tamtejszy teren. Przesiedlono około trzech tysięcy osób z osady, która znajdowała się na dnie zalewu. Osada została zalana. Ponoć do dziś można przy niższym poziomie wody zaobserwować pośrodku jeziora wystające nad powierzchnię kikuty drzew czy szczyt ówczesnej cerkwi grecko-katolickiej. Natomiast faktem jest, że czasem jeszcze wypływają na powierzchnię jeziora szczątki cmentarza, który również został zalany.

Dąb Bartek

Jeżeli jeszcze mielibyśmy ochotę obcować z przyrodą proponuję odwiedzenie jednego z najstarszych pomników przyrody. Znajduje się on przy drodze między Zagnańskiem a Samsonowem w powiecie Bartków. Jego wiek sprawdzono metodą najnowszych badań dendrochronologicznych. Staruszek rzędu około 660 lat. Mowa tu oczywiście o dębie Bartku. Zwłaszcza, że jego czas świetności powoli mija. Powodowane jest to próchnicą pnia, sam dąb niebezpiecznie przechyla się. Podobno w jego wnętrzu Jan III Sobieski ukrył skarb.

Kamienna figura w Nowej Słupi

Dalej trzymając się sfery podań wspomnę jeszcze jedną. W Górach Świętokrzyskich, w Nowej Słupi stoi kamienna figura. Legenda głosi, że jest to skamieniała postać walecznego rycerza, którego zgubiła pycha. Nie znał on umiaru w skromności, jego karę za grzech zarozumiałości można obejrzeć na początku Drogi Królewskiej prowadzącej do klasztoru na Świętym Krzyżu.

Biskupin

Polecam też wyprawę w okolice Gniezna – do Biskupina. Odnaleziono tam szczątki najstarszej osady, którą założono około 700 lat p.n.e. Obecnie osada jest zrekonstruowana do autentycznych rozmiarów i oczywiście udostępniona dla zwiedzających.

Malbork

A jeżeli będzie nam historii jeszcze mało zapraszam do zwiedzenia zamku Krzyżackiego, który znajduje się w Malborku. Ta największa gotycka twierdza w Europie została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Smocza jama

A jeżeli komu mało będzie doznań zapraszam… pod ziemię. Do najbardziej znanej w Polsce jaskini – Smoczej Jamy. Legenda głosi, że zamieszkiwał ją smok. Dla zwiedzających utworzony jest szlak 81 z 276 metrów podziemnych korytarzy. Niestety, jaskinia dostępna jest dla zwiedzających tylko w okresie wiosenno – jesiennym. Polska to miejsce pod wieloma względami wyjątkowe. Mamy u siebie i góry i morze a nawet pustynię – znajduje się ona na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyna Olkuskiej.

Euro 2012

W 2012 roku odbyły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

Gospodarka

  • W ciągu najbliższych trzech lat Polska będzie drugim, po Niemczech, najbardziej atrakcyjnym w Europie krajem do lokowania inwestycji – wynika z raportu Ernst & Young „Atrakcyjność Inwestycyjna Europy”
  • Polska jest pierwszym europejskim krajem, w którym funkcjonuje szkółka piłkarska FC Barcelony
  • Według opublikowanego w marcu raportu brukselskiego ośrodka badawczego Lisbon Council for Economic Competitiveness and Social Renewal, Polska stała się drugą, po Finlandii, najbardziej konkurencyjną gospodarką Europy
  • Polska pozostaje jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji w Europie dla inwestycji z sektora BPO (usługi dla zewnętrznych klientów).