Każdy człowiek w jakimś momencie życia odgrywa rolę ofiary. Co się jednak dzieje jeśli wiktymizacja staje się częścią osobowości? Co się dzieje jeśli ktoś nigdy nie przestaje narzekać?

Osoba taka zamienia się w wiecznego cierpiętnika, a wiktymizacja jest przez niego stosowana na każdym kroku.

Wieczny cierpiętnik i pesymista – wiktymizacja

Osoba, która postrzega samą siebie jako ofiarę jest nieszczęśliwa i pesymistyczna. Wszystko jawi jej się w ciemnych barwach, jest przekonana, że czekają ją tylko złe rzeczy i że wszędzie prześladuje ją pech.

Problem w tym, że nie jest to prawdą: cierpiętnik ma zniekształcone postrzeganie rzeczywistości.

Osoba, która nieustannie narzeka na wszystko i wszystkich spostrzega rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Wynika to z faktu, że jest ona pesymistycznie nastawiona do świata i przekonana, że mogą jej się przydarzyć tylko złe rzeczy.

Każdy przechodzi przez trudne momenty i być może ty sam się zastanawiasz czy nie robisz z siebie cierpiętnika. Chroniczna wiktymizacja jest czymś, co tworzy się z czasem. Jest ona sposobem myślenia.

Samo przechodzenie przez trudny okres lub czas pełen problemów nie czyni jeszcze z nikogo cierpiętnika.

Osoby pesymistyczne i wieczni cierpiętnicy karmią się negatywnymi odczuciami i emocjami. Co gorsza, tacy ludzie nie tylko obwiniają innych za swoje niepowodzenia, ale również przyjmują postawę pogardy, agresji, nietolerancji, a nawet przemocy.

Cechy wiecznych cierpiętników

Jeśli nadal masz wątpliwości czy ty sam jesteś wiecznym cierpiętnikiem lub czy ktoś z twoich bliskich cierpi na wiktymizację, przyjrzyj się poniższej liście cech, które najlepiej opisują osoby o tego typu charakterze.

Zniekształcone postrzeganie rzeczywistości

Osoby będące chronicznymi cierpiętnikami są przekonane, że wszystko przydarza im się z czyjejś winy. Dzięki temu nigdy nie muszą czuć się odpowiedzialni za swoje czyny i zrzucają całą odpowiedzialność na innych.

Problem w tym, że zniekształcony obraz rzeczywistości pogłębia jedynie ich poczucie smutku, gdyż wierzą oni, że nie mają żadnego wpływu na własną sytuację.

Lubią narzekać

Narzekania i żale są siłą napędową wiecznego cierpiętnika. Za każdym razem kiedy narzekają, zyskują uwagę innych i znajdują się w centrum uwagi, dzięki czemu czują się ważni.

Najgorsze jest to, że osoby te nigdy nie proszą o pomoc ani nie próbują wydostać się z trudnej sytuacji. Narzekanie to ich modus operandi.

Cel: znaleźć winnego

Każdy cierpiętnik szuka winnego, na którego mógłby zrzucić winę za problemy, za które nie chce wziąć odpowiedzialności. Są przekonani, że wszyscy wokół działają z egoistycznych pobudek i najzwyczajniej w świecie wykorzystują ludzi wokół siebie.

Nie zdają sobie sprawy z tego, że wymyślają kłamstwo, które w rzeczywistości sprawia im przyjemność.

Brak samokrytyki

Wiesz już zapewne, że wieczne cierpiętnictwo nie pozwala na sensowną ocenę własnej sytuacji. Cierpiętnik nie widzi w sobie żadnych wad ani niczego, co mógłby ulepszyć.

Taka osoba myśli, że złe rzeczy i negatywna energia są kreowane przez innych i że ona sama nie ma na to wpływu. Twierdzi, że padła ofiarą czegoś, co jest poza jej kontrolą.

Manipulacja i szantaż emocjonalny

Wieczny cierpiętnik jest specjalistą w kierowaniu sytuacjami i ludźmi tak, aby osiągnąć własne cele. Wie, że odgrywanie ofiary może odwrócić bieg sytuacji na jego korzyść.

Z tego właśnie powodu ważne jest, aby być świadomym, że pesymista wykorzystuje szantaż emocjonalny, żeby w każdej sytuacji jawić się jako jeszcze bardziej poszkodowany.  Osoba taka rozkoszuje się własnym bólem, karmi własnym żalem i obwinia o wszystko innych, żeby poczuć się ważna.

Musisz nauczyć się jak radzić sobie z tego typu osobami i jak neutralizować ich wpływ, aby nie zaraziły cię negatywnymi emocjami. Wieczny cierpiętnik jest toksyczną osobą, która może przenieść na ciebie negatywne emocje czy tego chcesz, czy nie.

Jeśli możesz pozbyć się wiecznego cierpiętnika ze swojego życia, zrób to!

Nie zasługujesz na to, żeby ktokolwiek burzył twoje szczęście swoimi narzekaniami i krytyką, które wynikają z ich własnego, zniekształconego postrzegania rzeczywistości. Osoby te próbują jedynie wykreować się na męczennika.

Autor: krokdozdrowia.com