Wiele osób uważa, że aby móc zarabiać pieniądze, trzeba najpierw je mieć. To nieprawda. Zawsze pamiętaj, że skoro można stracić pieniądze, inwestując w złoto, to można je stracić, inwestując w cokolwiek. W końcu to nie złoto, akcje, nieruchomości, ciężka praca czy pieniądze sprawiają, że jesteś bogaty – bogatym czyni Cię to, co wiesz na temat złota, akcji, nieruchomości, ciężkiej pracy i pieniędzy. Tak naprawdę to dzięki Twojej inteligencji finansowej, dzięki Twojemu finansowemu IQ możesz stać się bogaty.

Odkryj swój finansowy geniusz

Jak możesz odkryć swój finansowy geniusz, wykorzystując wszystkie trzy części swojego umysłu. Jak większość z nas wie, te trzy części to: lewa i prawa półkula oraz podświadomość.

Ludzie bardzo często nie stają się bogaci tylko dlatego, że najpotężniejszą siłę spośród tych trzech części stanowi ich podświadomość. Na przykład, niektórzy mogą wnikliwie analizować nieruchomości i dokładnie wiedzieć, co mają zrobić, ponieważ wykorzystują swoją lewą i prawą półkulę, ale potężna podświadoma część ich umysłu może przejąć kontrolę, podając wszystko w wątpliwość: „Oj, to jest zbyt ryzykowne. Co będzie, jeżeli stracisz swoje pieniądze? A jeśli popełnisz błąd?”.

W takiej sytuacji strach sprawia, że podświadomość działa wbrew pragnieniom lewej i prawej półkuli. Innymi słowy, abyś mógł rozwinąć swój finansowy geniusz, ważne jest, żebyś się najpierw nauczył, jak sprawić, aby wszystkie trzy części Twojego umysłu działały w harmonii, a nie wbrew sobie. Dzięki tej książce dowiesz się, jak możesz tego dokonać.

Czy pieniądze czynią Cię bogatym?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Same pieniądze nie czynią Cię bogatym. Wszyscy znamy ludzi, którzy każdego dnia idą do pracy, pracują za pieniądze i wciąż zarabiają ich więcej – nie stają się jednak bogatsi. Paradoksalnie wielu z nich z każdym zarobionym dolarem jeszcze bardziej pogrąża się w długach.

Pieniądze nie są złe

Jedną z największych wad systemu szkolnictwa jest brak edukacji finansowej w szkołach. Nauczyciele zdają się uważać, że pieniądze noszą znamiona quasi-religii lub czegoś na podobieństwo kultu, i wierzą, że umiłowanie pieniędzy jest źródłem wszelkiego zła.

Jak większość z nas wie, to nie umiłowanie pieniędzy jest złe – to ich brak jest przyczyną zła. To wykonywanie pracy, której nienawidzimy, jest złe. Ciężka praca i niemożność zarobienia takiej ilości pieniędzy, żeby można było utrzymać rodzinę, jest złe.

Pięć umiejętności związanych z inteligencją finansową

Istnieje pięć podstawowych umiejętności związanych z inteligencją finansową:

• umiejętność zarabiania większej ilości pieniędzy,
• umiejętność ochrony własnych pieniędzy,
• umiejętność zarządzania własnymi pieniędzmi,
• umiejętność stosowania dźwigni finansowej w stosunku do własnych pieniędzy,
• umiejętność podnoszenia jakości posiadanych informacji finansowych.

Umiejętność zarządzania własnymi pieniędzmi

Zarządzanie własnymi pieniędzmi wymaga wysokiej inteligencji finansowej. Wiele osób zarządza swoimi finansami tak jak osoba biedna, zamiast robić to tak jak ktoś bogaty. Niektórzy zarabiają dużo pieniędzy, ale nie udaje im się ich zbyt wiele zatrzymać głównie dlatego, że źle nimi zarządzają. Na przykład ktoś, kto zarabia i wydaje 70 tysięcy dolarów rocznie, ma mniejszą umiejętność zarządzania własnymi pieniędzmi od osoby, która zarabia 30 tysięcy i może swobodnie żyć za 25 tysięcy, a pozostałe 5 tysięcy jest w stanie zainwestować.

Aby umieć żyć swobodnie i inwestować – bez względu na to, jak dużo się zarabia, potrzeba dużej inteligencji finansowej. Aby mieć nadmiar pieniędzy, trzeba aktywnie zarządzać środkami finansowymi. Rozwijaj swoją inteligencje finansową.

Autor: psychologiawbiznesie.wordpress.com