Czy bawimy się jeszcze? To jest pytanie, które zadawali sobie liderzy biznesu w minionym roku.  W obliczu kryzysu i małego ożywienia gospodarczego trudno jest poczuć zabawę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Praca wydaje się być stresująca i niewdzięczna. Staramy się tylko utrzymać na powierzchni.

Chwileczkę! Zabawa z prowadzenia działalności gospodarczej nie jest uzależniona od gospodarki. To zależy w jaki sposób radzimy sobie z realiami biznesowymi, które są poza naszą kontrolą. Zamiast  obwiniać się nawzajem za trudności finansowe większość firm doświadcza przebudzenia.

Co z radością robienia interesów ?  Szybko zapominamy dobre czasy prosperity, a ubolewamy kiedy pojawiają się trudności, wymagania i trzeba działać bardziej ambitnie. Czy bierzemy za pewnik fakt,  że zawsze będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem, żyjąc w otoczeniu kochającej rodziny i przyjaciół ? I w tej dziedzinie zdarzają się kryzysy.

Prowadzenie działalności gospodarczej jest zabawą! Biznes to nie tylko zyski. Właściciele firm maja zapewnioną intelektualną stymulację, mogą wyrównywać szanse zawodowe i zapewniać miejsca pracy. Oczywiście nie wszystkie stosunki pracy są idealne, ale zawsze się znajdzie się jakiś aspekt, który się lubi. Zamiast nieustanne oskarżać innych za nie najlepszą sytuację w ostatnich kilku latach należy wrócić do podstaw.

Odpręż się i śmiej. Znajdź swoją wesołą stronę. Jeśli stres działa na najwyższych obrotach, to świetna okazja do przełamania napięcia przez żarty i śmiech. Oderwij się od pracy i zdystansuj. Praca z człowiekiem pełnym humoru staje się przyjemniejsza i daje większa satysfakcję, co ma wpływ na produktywność.

Zaniedbanie humoru skutkuje:

1) wysokim stresem w pracy,

2) brakiem właściwej komunikacji,

3) niskim morale,

4) absencją,

5) niską wydajnością,

6) oraz niską jakością usług i produktów

Jakie są korzyści z humoru i zabawy w miejscu pracy:

1) zwiększenie umiejętności radzenia sobie z absurdami w organizacji gospodarczej
2) obniżenie napięcia i złość
3) pomaga w rozwiązywaniu problemów, rozładowuje napiętą atmosferę w obliczu konfliktów
4) pokazuje pracowników z bardziej ludzkiej strony, niż tylko jako maszyny do pracy
5) umożliwia personalizację środowiska pracy, a także tworzy bardziej swojską, domową atmosferę
6) zwiększa motywację
7) stymuluje kreatywność
8) sprawia, że praca w zespołach opiera się na wzajemnym wsparciu
9) pomaga osiągnąć lepsze zrozumienie pomiędzy pracownikami, co zwiększa komunikację i tolerancję różnic.

Badania pokazały że humor obecny w szkole wpływa na stosunek uczniów wobec nauczycieli. Dlaczego nie przenieść podobnych schematów w organizacje gospodarcze.  Bądź kreatywny i zabawny co uczyni pracę przyjemną. Szczęśliwy pracownik daje z powrotem dziesięć razy więcej, niż kosztuje Cię  zabawa, humor i elastyczne środowisko pracy.

Wyłaź i baw się! Życie jest zbyt krótkie. Nie traktuj pracy bardziej poważnie niż to konieczne. Nie działaj rutynowo. Nie możesz kontrolować całej gospodarki, ale możesz swój stosunek do humoru i zabawy w pracy.

Autor: psychologiawbiznesie.wordpress.com