Czas na drugą część, w której podejmę temat kolejnego święta. Dzisiaj pod lupę idzie Letnie przesilenie, świętowane jako Noc świętojańska, odbywa się w czerwcu. Kupalnocka/Noc Kupały jest obchodzony 20-21 czerwca, lecz święto chrześcijańskie jemu odpowiadające już odbywa się kilka dni później- 23-24 czerwca a i warto wspomnieć że są to wtedy najdłuższe dni. Jest to święto, obchodzone różnie: inaczej w Polce, inaczej ogólnie w Europie a jeszcze inaczej np w Afryce.

Ogólnie jest to czas na świętowanie, zabawy i radości w związku z nadchodzącą nową porą roku, często był to czas rozwiązłości seksualnej dzięki czemu przez wzmożone poczęcia w tym okresie narodziny przychodziły wraz z powrotem bocianów. I to właśnie stąd wzięła się opowieść o bocianach przynoszących dzieci 🙂

Symbolami tego święta są zdecydowanie woda i ogień. W dawnych czasach, pogańskich lub też słowiańskich, te dwa żywioły były symbolem równowagi i jedności pierwiastka żeńskiego oraz męskiego. W dzisiejszych czasach, święto chrześcijańskie obchodzone dokładnie w czas Nocy Kupały, święci się ogień i wodę pod postacią węgla, przypuszczalnie wywodzi się to z dawnych czasów dlatego, żeby ochronić się przed pogańskimi demonami, na przykład utopcami. Nieliczni z chrześcijan wierzą, że te święto jest pamiątką chrztu Jezusa w Jordanie, lecz póki co,  nie ma to potwierdzonych informacji.

Podczas Nocy Kupały puszczano wianki na wodę, które gwarantowały przybycie ukochanego, szukano kwiatu paproci który dawał nieśmiertelność oraz skakano przez ogień.

Ogólnie, pokropywanie wodą również wywodzi się z pogaństwa, otóż kiedyś stosowano taką metodę na błogosławieństwo ludu na przykład przed bitwą. Dokładnie w taki sam sposób dzisiejsi księża robią to w kościołach. W przeciwieństwie do chrztu, pokropywanie jest stuprocentowo zaczerpnięte z czasów przedchrześcijańskich.

 

Jak myślicie, co powinniśmy świętować-Noc świętojańską czy Noc Kupały…? Na pewno warto się zastanowić nad tematem.

 

Pozdrawiam Isztar