Czy tego chcemy czy nie, wszystko w naszym życiu oparte jest o zarządzanie czasem. Jak powiedział Albert Einstein, czas jest względny. I właśnie dlatego musisz odpowiednio nim zarządzać. A dokładnie, zarządzać sobą w czasie.

Zarządzanie czasem jest jak słońce, wokół którego krążą planety – nasze działania, sytuacje, inni ludzie, nasze zdrowie, szczęście, miłość, rozwój. Na wszystko musisz poświęcić swój cenny czas, aby to wzmocnić. Rozwinięcie każdej umiejętności, relacje z ludźmi, cieszenie się pasjami, praca, biznes, pieniądze… Wszystko wymaga Twojego czasu.

Osoba, która umie skutecznie zarządzać czasem:

  • Jest zorientowana na wyniki a nie samą pracę dla pracy
  • Kieruje się priorytetami i robi to, co faktycznie jest ważne
  • Ma lepsze zdrowie i kondycję, bo może im poświęcić czas
  • Lepiej korzysta ze swoich zasobów: wiedzy, umiejętności, pieniędzy
  • Potrafi lepiej i szybciej rozwiązywać swoje problemy
  • Ma wolny czas na rozwijanie swoich zainteresowań i hobby

Jak zarządzać czasem?

Im prościej, tym lepiej. Na początek usuń wszystko to, co jest niepotrzebne. Ludzie mają tendencję do robienia doskonale rzeczy, które są zupełnie zbędne. Ustal priorytety i wykonuj te czynności, których zrobienie lub niezrobienie niesie ze sobą największą wartość i konsekwencje.

Koncentruj się na jednym zadaniu na raz. Usuń wszystko, co Ci przeszkadza. Wyłącz telefon, komunikator, program pocztowy. Usuń z biurka to, co nie jest Ci do tego zadania potrzebne.

Planuj swój dzień, tydzień, miesiąc a nawet rok. Oczywiście na odpowiednim poziomie szczegółowości. Potem konsekwentnie trzymaj się planu i odrzuć wszelkie działania podejmowane emocjonalnie: częste sprawdzanie poczty, odwiedzanie portali społecznościowych, rozmowy ze współpracownikami w czasie pracy, surfowanie po internecie.

Co jakiś czas zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie: Czy to co teraz robię, zbliża mnie do celów czy oddala? Czy jestem produktywny, czy tylko aktywny i do niczego nie zmierzam?

Nawet tak proste techniki jak wyżej, pomogą Ci w życiu osiągnąć więcej niż 95% społeczeństwa. Wyznaczając cele i ustalając plany ich osiągnięcia, wbijesz się w 1% ludzi na szczycie. Ludzi, którzy wiedzą po co żyją i osiągają sukcesy.

Pozdrawiam,

Marcin Kijak