Postanowiłem zrobić rozpiskę sprawdzonych technik motywacyjnych. Jeżeli szukasz metod na zwiększenie swojej produktywności ,to ten artykuł powinien Ci się przydać. A więc Zapraszam:

Obraz

Wywieszenie obrazu w miejscu, gdzie często przebywamy. Może to być zdjęcie jakiegoś znanego kulturysty. Jeżeli chcemy się zmotywować do treningu lub też wymarzonego samochodu ,na który zbieramy pieniądze. Obraz ma na przypominać o dążeniu do celu.

Zapach

Zastosowanie zapachów olejków eterycznych (aromaterapia). Niektóre z nich mają działanie pobudzające, zwiększające koncentracje itd. Dla przykładu olejek “ylang ylang” zmniejsza stres.
Stosujemy je dając parę kropelek na ręcznik, który następnie wieszamy na grzejniku.

Cytaty

Podobnie jak obrazy dobrze gdzieś w widocznym miejscu wywiesić sobie motywujące i inspirujące do działania cytaty. Dla przykładu. “Jaki jest kolejny krok ,który mogę podjąć, aby osiągnąć mój cel?”.

Muzyka

Wybór odpowiedniego gatunku muzyki do naszego nastroju może go wzmocnić albo osłabić. Chcesz dodać sobie energii- posłuchaj trance albo metal (zależne od gustu oczywiście) chcesz się wyciszyć? Muzyka relaksacyjna lub ambient.

Wizualizacje

Jak najczęściej myśl pozytywnie o rzeczach ,które chcesz osiągnąć tak jak już byś je miał. Wyobraź sobie sytuację .co byś robił i gdzie byś był ,gdybyś już to miał. Wyobrażaj sobie każdy szczegół. Zalecam obejrzenie filmu The Secret, gdzie wizualizacja jest bardzo fajnie przedstawiona.

Afirmacje

Powtarzaj sobie często na głos pozytywne stwierdzenia:“Jestem pracowity” ,“Nie mam czasu na negatywizmy” ,“Biorę się do pracy” , “Jestem bogaty”“ ,”Codziennie jestem coraz lepszy w swym rozwoju”.Twórz własne afirmacje! Jeżeli ciężko jest Ci je wypowiedzieć to stosuj sylabowanie. Kiedy jesteś sam na spacerze ,sylabuj z każdym swoim krokiem je-stem bo-ga-ty itd. W końcu nie będziesz mieć problemu mówić tego normalnie i szczerze do siebie.

Wykresy

Stosuj wykresy, gdzie notujesz dane takie jak ilość wykonanych zadań, które sobie powierzyłeś wcześniej, dzięki czemu zyskasz wgląd w swoja produktywność. Takie zapiski budują motywację i przy tym łatwiej dojść do pewnych wniosków. Dobrze jest stosować wykres równowagi życiowej. Wypisujesz 5 aspektów życia tj: kariera, aktywność fizyczna (w tym zdrowie) ,rodzina, duchowość, pieniądze .Staramy się wpisać zupełnie subiektywnie oceną wyrażoną w procentach jak radzimy sobie w tych dziedzinach życia. Np. jak zaniedbujesz rodzinę dajesz 40% , jeżeli dużo ćwiczysz 80% itd. Trzeba dążyć do tego ,aby wszędzie tych procentów było jak najwięcej a nie jest to łatwe:)

Konsekwencje braku działań

Daje dobrego kopa do działania. Zastanów się co będzie, jeżeli olejesz swoje dzisiejsze czy najbliższe zadanie do wykonania. Jeżeli zobaczysz nieprzyjemne następstwa to raczej ruszysz do pracy:) Można działać odwrotnie. Wyobraź sobie co dobrego Cię spotka, jeżeli zrobisz to co sobie zaplanowałeś ,nawet jeżeli ma się to zdarzyć w późniejszym czasie. Łącz to z wizualizacją.

Metoda 5 minut

Kiedy nie za bardzo masz ochotę zabrać się za coś, co wymaga więcej czasu i energii, ustal sobie ,że będziesz robić to tylko 5 minut a potem odpuścisz. Najczęściej jednak jest tak, że jak już zabierzesz się za coś, to wpadasz w pewien rytm i te 5 zaplanowanych minut zmienia się w 10 a potem w 30 i dzięki temu zyskujesz odpowiednią produktywność.

Deklaracja swoich planów innym

O swoich planach mów rodzinie i znajomym. Jest to często trudna decyzja i chcemy ,aby nasze plany były znane tylko nam, bo boimy się ,że nas wyśmieją ,jeżeli mamy wielkie marzenia i cele. Nawet jeżeli to trudno. Ty jednak zyskasz pewne podskórne napięcie typu “co im powiem jeżeli mi nie wyjdzie?”. Więc z automatu będziesz starał się lepiej dążyć do tego, co zaplanowałeś. Nie musisz wszystkim się chwalić. Wystarczy często rodzina.

Analiza

Wyciągaj często wnioski z rezultatów dotychczasowych działań. Zawsze znajdzie się coś do poprawy, usunięcia, dodania czy zmiany (np. terminu). Na bieżąco koryguj swoje cele do danej sytuacji. Ustalone terminy masz prawo zmienić. Warto pisać sobie jakieś słowne raporty ,gdzie dzielisz swój plan na różne aspekty i piszesz jaka jest sytuacja w danej chwili i co robić dalej. Poniżej zaś, jakie rezultaty osiągnąłeś z poprzednich przedsięwzięć.

Gratyfikacja

Po prostu warto czasem się wynagrodzić za wykonanie czegoś trudniejszego. Kup sobie coś słodkiego. Wyjdź do kina, odpocznij.

Zwiększanie poprzeczki

Staraj się okresowo coraz więcej od siebie wymagać. Nic dodać, nic ująć.

Edukacja

Nie stój nigdy w miejscu ze swoją wiedzą! Ucz się, czytaj, uczestnicz na szkoleniach, wyciągaj wnioski, nie bój się krytyki kogoś kto ma większe doświadczenie i rozmawiaj dużo a staniesz się bardziej kreatywny w swoich działaniach.

To by było na tyle. Są to takie główne techniki motywacyjne często stosowane.Jestoczywiście też wiele innych. Mam nadzieje ,że skorzystacie z nich i zobaczycie efekty. Powodzenia!

Techniki Motywacyjne, autor: Tomasz Szymański

szymanskitomasz.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl