Od jakiegoś czasu można spotkać w domach ozdobę, która zdecydowanie przyciąga uwagę. Inna od wszystkich, w dodatku nie wymaga większej pielęgnacji, prezentuje się wyjątkowo ładnie i oryginalnie. O czym mowa?

A no mowa o lesie w szkle, który żyje swoim życiem, w którym rośnie mech lub inne rośliny,  są kamienie i ziemia.

Fajnie się prezentuje prawda? Pójdźmy o krok dalej-zobaczcie jak łatwo go zrobić 🙂

 

 

Krok po kroku:

1. Na samo dno należy wsypać warstwę piasku lub żwirku – ponieważ nie ma tu odpływu wody to ważne jest przygotowanie warstwy, która będzie odprowadzała nadmiar wody z gleby.

2. Następnie wsypujemy cienką warstwę aktywowanego węgla drzewnego – aby oczyszczać wodę, zachować czystość i zapobiegać rozwojowi bakterii. 

3. Teraz należy wsypać warstwę żyznej ziemi kwiatowej i wsadzić do niej rośliny – najlepiej wybierać rośliny lubiące wilgoć, rośliny powoli rosnące.

 

4. Wszytko należy podlać a słoik zakręcić. Ważne aby nie umieszczać słoika w pełnym słońcu bo rośliny w środku mogą sie ugotować. Jeśli po kilku godzinach na ścianach nie zbiera się para to znaczy, że trzeba dolać trochę wody. Na początku słoik wymaga trochę nieco więcej uwagi ale potem może stać zamknięty latami.

Możecie mieć swój ulubiony kawałek lasu w domu i obserwować jak rośnie, nic nie stoi na przeszkodzie abyście mieli 2-3 rodzaje roślin w słoiku. Należy je jednak dobrać tak, jak wspołrosną w naturalnym środowisku w lesie.

 

Udanej zabawy, i pięknych wrażeń Wam życzę!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://naturalnienaturalni.pl/ogrod-w-zamknietym-sloiku-jak-zrobic-swoja-mala-biosfere-w-butelce-lub-sloiku-david-latimr/ https://naturalnienaturalni.pl/ogrod-w-zamknietym-sloiku-jak-zrobic-swoja-mala-biosfere-w-butelce-lub-sloiku-david-latimr/