Wypijanie pół litra wody przed posiłkiem stymuluje receptory w żołądku do wytwarzania uczucia sytości, ułatwiając odchudzanie. Z badań wynika, że osoby, które piją wodę przed posiłkiem, chudną więcej niż osoby niestosujące tej praktyki, a będące na tej samej diecie.

Zgubić dwa kilogramy dzięki wodzie

Pomysł profesor Davy ze Stanów Zjednoczonych był prosty: zbadać wpływ picia wody na masę ciała. Woda nie zawiera kalorii, a więc nie powoduje tycia. Ale jak neutralna ciecz może odchudzać? Liczne prace tej znakomitej naukowiec pozwoliły uzyskać jasną odpowiedź na to pytanie. Davy zbadała dwie mieszane grupy osób, które poddały się takiej samej diecie niskokalorycznej. Różnica między nimi polegała na tym, że w pierwszej każdy uczestnik musiał wypić pół litra wody przed każdym posiłkiem, a w drugiej nie. Rok później okazało się, że osoby, które wypijały wodę przed posiłkiem, schudły siedem kilogramów, podczas gdy w grupie, która nie piła – pięć. Wypijanie pół litra wody przed posiłkiem stymuluje receptory w żołądku do wytwarzania uczucia sytości.

Ciekawy jest fakt, że osoby z grupy „wodnej” kontynuowały tę praktykę po przerwaniu diety i dodatkowo schudły prawie kilogram. Metoda ta, zupełnie bezpieczna, daje wiele korzyści. Stopniowo nabieramy pewnego nawyku. Pozwala to uniknąć pokusy sięgnięcia po napoje alkoholowe bogate w kalorie, które w dodatku ani trochę nie nawadniają. Jest również dobrym sposobem, by unikać odwodnienia w ciągu dnia. Woda działa jak naturalny i bezpieczny środek hamujący głód. Dodałbym jeszcze, że wbrew stereotypom picie wody przed posiłkiem w żadnym wypadku nie powinno powstrzymywać nas od picia w czasie posiłku, jeśli czujemy pragnienie.

Chcę też podkreślić pewną różnicę między piciem wody między posiłkami i przed. Poza posiłkami uczucie sytości będzie krótkotrwałe, ponieważ woda opuści żołądek w ciągu kolejnej godziny. Natomiast jedzenie zaraz potem pozwala to zmienić. Dzięki temu pewne spożyte pokarmy, dobrze nawodnione, będą zachowywać się jak gąbka, co zwiększy nacisk na receptory w żołądku i spowoduje wysłanie do mózgu informacji o sytości. Wystarczy zaobserwować sucharki rozmoczone na talerzyku, by zrozumieć mechanizm tego zjawiska. (…)

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/abc-odchudzania/picie-wody-przed-posilkiem-pomaga-schudnac_44960.html