Satysfakcja z pracy wpływa na przekonanie o tym, czy odnieśliśmy w życiu sukces, czy też nie. Im większe zadowolenie z wykonywanego zawodu, tym większe przekonanie o poziomie sukcesu. Jednak jak go osiągnąć?

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda udowadniają, że najważniejsze jest posiadanie umiejętności wyznaczania sobie celu. Podczas eksperymentu zapytano studentów ostatniego roku, ilu z nich spisało swoje życiowe plany i marzenia. Zaledwie 3 proc. odpowiedziało, że miało jasno wyznaczone i spisane cele. Z kolei 13 proc. wyznaczyło sobie cele, ale ich nie spisało, a aż 84 proc. nie sprecyzowało swoich celów. Po upływie dziesięciu lat okazało się, że osoby, które spisały swoje cele, zwiększyły swoje szanse na osiągnięcie sukcesu 10-krotnie.

Jednak, gdy uda nam się zrealizować zawodowe marzenia, przychodzi moment, w którym nie motywują nas już pieniądze. Praca zaczyna się nudzić, awans i perspektywy rozwoju przestają ekscytować. Jak należy zareagować w takim momencie?

Zacznij od doceniania małych rzeczy, potem naucz się cieszyć z osiągniętych sukcesów – tych drobnych i ogromnych. To prosta, lecz prawdziwa recepta na zbudowanie wewnętrznej pewności siebie. Badania dowodzą, że codzienne spisywanie swoich pozytywnych myśli działa odstresowująco. Podczas organizowanych przeze mnie treningów Kariera na 125% przekonuję, że odnalezienie w sobie optymizmu to podstawa do uniknięcia wypalenia, osiągnięcia sukcesu i pozostania szczęśliwym człowiekiem.